O plemeni SBT / Info SBT

 

 

Počátek chovu stafordšírských bulteriérů u nás je datován rokem 1989.

Obliba tohoto typického britského rodinného plemena psů stále v České republice i jinde roste. A to především díky skvělé povaze těchto psů.

 

Stafordšírský bulteriér se řadí do III. skupiny FCI (teriéři) a dle české legislativy zároveň patří mezi oficiálně uznaná lovecká plemena. Vzhledem k stále vzrůstající popularitě plemene se zvětšuje i množství majitelů, kteří zvažují jejich použití v rámci lovecké kynologie. Díky vrozenému temperamentu, učenlivosti a vitalitě jsou stafbullové schopni rozvíjet lovecké vlohy zděděné od společných předků teriérů a mají předpoklady být i platnými pomocníky v lovecké praxi v našich podmínkách.

 

Lovecká upotřebitelnost rozšiřuje široké spektrum aktivit (canisterapie, služební nebo záchranářský výcvik, psí sporty, ...), které tito nesmírně přátelští a společnští psi se svými pány s radostí vykonávají.

 

Standard plemene

Země původu: Velká Británie

 

Datum zveřejnění původního platného standardu: 24. 6. 1987

  

Klasifikace FCI:

  •  skupina 3, teriéři
  •  sekce 3, teriéři typu bull
  •  bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

 

Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

 

Chování / povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

 

Hlava a lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.

 

Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

 

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

 

Pysky / čelisti / zuby: Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

 

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

 

Hrudní končetiny: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.

 

Tělo: Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

 

Pánevní končetiny: Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

 

Tlapy: Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

 

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

 

Chůze / pohyb: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Konče-tiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.

 

Srst: Hladká, krátká a hustá.

 

Barva: Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

 

Hmotnost:

  •  psi 12,71 – 17,25 kg
  •  feny 10,89 – 15,43 kg

 

Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 – 40,64 cm.

 

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

 

pozn.: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

 

FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)
Standard FCI č. 76 / 14.02.1995